ME
NU
Січень 25, 2023

Завершити каденцію: яким може бути післясмак від скасування Господарського кодексу

Тімур Бондарєв, керівний партнер та партнер-засновник 

 

Питання скасування Господарського Кодексу України (ГКУ) активно дебатувалось в юридичній та науковій спільноті з першого дня його існування, коли він був прийнятий та набув чинності одночасно з Цивільним Кодексом України (ЦКУ).

 

В Україні завжди паралельно існували дві досить сильні школи – прихильників Цивільного та Господарського права. Кожна з яких, на досить високому професійному рівні, відстоювала доцільність, самостійність та виправданість існування «свого» кодексу. Водночас положення обох кодексів в багатьох випадках часто дублювали один одного, а також положення деяких інших законодавчих актів, зводили нанівець можливий позитивний ефект нового ЦКУ, у зв’язку з чим дебати щодо доцільності подальшого подвійного регулювання не вщухали.

 

Не всі норми Господарського кодексу однаково корисні

Незважаючи на те, що ГКУ врегульовано досить багато важливих аспектів господарського обороту, в ньому залишилось чимало «атавізмів». Останні свого часу, майже без змін, перекочували з радянських або законодавчих актів УРСР й, беззаперечно, є застарілими в сьогоденних умовах. Зокрема, положення щодо особливого статусу/титулу на майно державних підприємств та установ, подвійне регулювання орендних правовідносин, деякі питання корпоративного управління та розпорядження майном, нав’язані істотні умови в деяких договірних правовідносинах, відхід від дискреції тощо. Саме тому в мене як юриста, який стикнувся на практиці із законодавчим пластом, успадкованим незалежною Україною від УРСР, весь цей час не зникало враження, що ГКУ лишився нічим іншим, ніж компіляцією радянського законодавства, створеним для регулювання планової економіки з державою як основним стейкхолдером на всіх рівнях відповідних правовідносин.

Питання скасування ГКУ вже давно назріло й є досить актуальним, за умови збереження дійсно важливих для господарського обороту положень, які можуть бути включені в інші профільні законодавчі акти.

 

Зворотний бік скасування ГКУ – інвестори будуть не в захваті

Водночас відверто лякають інші зміни, які пропонуються для внесення до ЦКУ одночасно зі скасуванням ГКУ, зокрема, щодо наділення держави – як акціонера господарських товариств – особливими повноваженнями, зменшення межі вартості правочину, щодо якого вимагається обов’язкове погодження, зобов’язання щодо оприлюднення комерційної таємниці/конфіденційної інформації підприємствами всіх форм власності тощо. Ми дуже добре розуміємо, звідки взялись ці пропозиції. Як відомо, наразі триває масштабний процес націоналізації різноманітних стратегічних активів й в деяких випадках йдеться про частки/акції в господарських товариствах, кількість/розмір яких не завжди дозволяють здійснювати вирішальний вплив на діяльність товариства, як цього хоче держава в особі відповідних органів управління. На превеликий жаль, практика вже довела, що держава не є ефективним власником та не може якісно управляти частками в спільних підприємствах, напевно, тому виникає бажання отримати спеціальні повноваження та права «з позиції сили».

Ухвалення відповідних норм не буде доброю звісткою для ринку й створюватиме масу конфліктних ситуацій для відповідних компаній, а також може мати шалений негативний вплив на репутацію України, адже порушуватиме інтереси інших, приватних акціонерів.

Наразі нашій державі дуже важливо дотримуватись чітко задекларованого курсу роздержавлення економіки й відмовитись від будь-яких намагань отримати привілеї в сфері підприємницької діяльності, що лише стримуватиме розвиток конкуренції, відлякуватиме інвесторів та стимулюватиме багаторівневу корупцію. Це особливо важливо напередодні великої відбудови країни, яка потребуватиме сотні мільярдів доларів іноземного капіталу, якому треба буде продемонструвати однакові та прозорі правила гри для всіх гравців.

 

Для mind.ua 

 

Щоб першими дізнаватися про наші новини

Підписатися