ME
NU
Січень 31, 2023

ЄСПЛ проти рф щодо так званих «Л/ДНР»: Україна отримала нову можливість відшкодувати збитки

Тімур Бондарєв, керівний партнер та партнер-засновник

 

Володимир Наконечний, юрист та адвокат

 

Без сумнівів, ці висновки матимуть важливе значення в інших справах щодо стягнення збитків з рф. Нагадаємо: справа щодо Донбасу стосується порушень Європейської конвенції з прав людини, які були вчинені проросійськими сепаратистами та російськими військовими на Сході України 2014 році й у подальшому, зокрема збиття цивільного літака МН17.

 

Що ж встановив ЄСПЛ?

За загальним правилом, ЄСПЛ може розглядати справи проти держави, лише коли ймовірні порушення здійснені на території, яка перебуває під її юрисдикцією. Інакше кажучи, якщо держава контролює цю територію – зазвичай у межах свої кордонів. Щодо територій, які держава контролює поза межами своїх загальновизнаних кордонів, ЄСПЛ вживає терміни «ефективний контроль» або екстериторіальна юрисдикція. Вони були розроблені для випадків окупації, і ЄСПЛ має доволі розвинену практику із цього питання – це, наприклад, справи проти Туреччини (щодо Північного Кіпру) та проти росії (щодо Придністров’я, окупованих територій Грузії, Криму). У рішенні щодо юрисдикції від 25 січня 2023 року ЄСПЛ дійшов таких висновків.  Території так званих «Л/ДНР» були під «ефективним контролем» рф із 11 травня 2014 року (дата, коли сепаратисти провели «референдуми» і згодом проголосили незалежність) до як мінімум 26 січня 2022 року.

ЄСПЛ взяв до уваги:

  • присутність російських військ на Сході України з квітня 2014 року;
  • вплив росії на військову стратегію сепаратистів;
  • надання росією військової техніки у великих кількостях;
  • а також політичну та економічну підтримку, надану сепаратистам.

Відповідно ЄСПЛ вирішив, що він має повноваження розглядати порушення конвенції, вчинені росією на Сході України, оскільки рф фактично контролювала певну частину Донбасу. Імовірно, на територіях «Л/ДНР» мали місце постійні порушення прав людини, які захищені конвенцією (відповідно до термінології ЄСПЛ мала місце «адміністративна практика»). Крім того, мали місце знищення рухомого та нерухомого майна, викрадення та розграбування приватної та комерційної власності, а також незаконні експропріації без компенсації.

Також ЄСПЛ зазначив, що росія може бути відповідальною і за збитки, заподіяні російськими артилерійськими обстрілами території, що контролювалися Україною. Попри те що ці території не були під «ефективним контролем» держави-агресорки, росія могла мати «персональну юрисдикцію» над особами, які здійснювали ці обстріли (могла контролювати дії цих осіб).\

 

Проте це питання буде розглянуто на стадії розгляду справи по суті, оскільки воно потребує детального аналізу фактів у кожному конкретному випадку. ЄСПЛ також вирішив почати відхід від своєї попередньої практики у справі «Грузія проти росії (ІІ)», що певний часовий проміжок може бути виключений з-під юрисдикції ЄСПЛ. Тоді тривали активні бойові дії між арміями, тож суд почав відрізняти незаконні військові напади на цивільних осіб і цивільні об'єкти та знищення приватної власності, які можуть розглядатися ЄСПЛ, від бойових дій між арміями.

 

Для mind.ua

Щоб першими дізнаватися про наші новини

Підписатися