ME
NU
Вересень 28, 2022

Довести очевидне: як визнати рф державою-спонсором тероризму

Євген Дядюк, адвокат, радник 

 

Президент Євроради Шарль Мішель під час виступу на Генасамблеї ООН запропонував виключити росію з Радбезу ООН. Разом із тим зараз у світі точаться дискусії щодо надання рф статусу держави-терориста. Кожен день агресії рф – це людські втрати і значні руйнування на нашій території. Для протидії російській військовій агресії Україна почала використовувати широкий спектр юридичних заходів, спрямованих як на її припинення, так і на притягнення рф до відповідальності. 

 

Визнання окремих організацій рф, зокрема так званої приватної військової компанії «Вагнер» (ПВК «Вагнер», англ. – Wagner group), терористичними дозволить не лише блокувати їхню діяльність, а й відкрити нові можливості для України, українських громадян та бізнесу, які постраждали та зазнали втрат внаслідок військової агресії, звернутися з відповідними позовами до судів США, Великої Британії та Канади для компенсації завданих збитків.

Отже, зважаючи на значну кількість уже наявних доказів організації, сприяння та толерування росією військових злочинів на території України, важливим аспектом у досягненні справедливості є не лише притягнення до відповідальності окремих високопосадових осіб, військових рф і найманців, винних у скоєнні воєнних злочинів на нашій території, а й компенсація збитків, завданих Україні, її громадянам та бізнесу коштом держави-терориста.

Тому Україна спрямовує свої зусилля на визнання рф державою – спонсором тероризму. Такий підхід вже знайшов підтримку в Сенаті Сполучених Штатів, який 28 липня 2022 року одноголосно схвалив резолюцію, що закликає Державного секретаря США оголосити росію державою – спонсором тероризму. Ба більше, Литва  й Латвія вже зробили такий крок.

 

Який досвід щодо держав-терористів можна використати для рф?

 

 • Які держави світу вже визнано спонсорами тероризму? У сучасному світі Куба, Північна Корея, Іран та Сирія на рівні США були визнані державами – спонсорами тероризму.
 • Яка мета такого визнання для рф? Окрім безпосередньо міжнародних політичних і економічних наслідків (економічна й фінансова ізоляція, замороження будь-яких контактів тощо), у випадку з росією це означає посилення вже запроваджених міжнародних санкцій, а також теоретично може полегшити можливості стягнення її активів на користь потерпілих від військової агресії рф осіб. Оскільки такий «титул» серед іншого означає замороження власності держави-терориста та зняття дипломатичних імунітетів із представників такої держави.
 • Як це може бути досягнуто? Визнати державу спонсором тероризму може лише державний секретар, який є частиною уряду США і призначається президентом за схвалення Сенату (також є думка, що відповідне рішення може ухвалити й Конгрес, який наділив державного секретаря таким повноваженням).

 

Процедура визнання держави-спонсором тероризму була започаткована у США. Для цього достатньо тільки рішення Сполучених Штатів. Далі – всі те, хто використовує долари США, будуть змушені слідувати цьому рішенню.

 

Якими будуть юридичні наслідки такого визнання?

Що передбачено в США?

 • Визнання росії державою – спонсором тероризму Сполученими Штатами матиме безпрецедентні наслідки.
 • По-перше, усі активи росії та причетних до неї осіб будуть арештовані (заморожені) і на них згодом може бути звернене стягнення.
 • По-друге, особи, які є причетними до такої держави, не матимуть права законно перебувати на території США (в інших державах також можуть бути проблеми).
 • По-третє, будь-які фізичні або юридичні особи нестимуть відповідальність за будь-яку співпрацю з такою державою (вторинні санкції).
 • Найголовніше – особи, які зазнали будь-яких втрат і збитків внаслідок військової агресії рф, отримають безпосередню можливість звернутися з відповідними позовами до судів США, Великої Британії та Канади.

 

27 вересня 2016 року Конгрес США ухвалив закон про правосуддя проти спонсорів тероризму (англ. – Justice against sponsors of terrorism, JASTA). Документ дозволяє потерпілим особам звернутися безпосередньо до американських судів із позовами про відшкодування збитків, завданих незаконними діями іноземної терористичної організації або держави – спонсора тероризму не тільки в межах США, а й у будь-якій країні світу.

 

Закон про правосуддя проти спонсорів тероризму прямо закріплює виключення з «юрисдикційного імунітету» такої організації або держави й наділяє американські суди юрисдикцією в розгляді такої категорії справ.

 

Які норми ухвалила Канада?

 

Раніше, у березні 2012 року, парламент Канади ухвалив закон про правосуддя для жертв від актів тероризму (англ. – Justice for Victims of Terrorism Act), який дозволяє потерпілим від незаконних дій терористичних організацій подавати позови проти таких організацій або осіб, які підтримують таку організацію, про відшкодування збитків, яких було завдано в будь-якій точці світу, починаючи з 1 січня 1985 року.

 

Що думають про цей статус у Великій Британії?

 

У Сполученому Королівстві на законодавчому рівні закріплена компенсаційна схема, згідно з якою особи, що зазнали втрат від дій іноземних терористичних організацій, можуть безпосередньо звернутися із заявою до відповідних органів для отримання компенсації таких втрат.

 

Однак варто зазначити, що на сьогодні лише США та Канада на національному рівні офіційно визнали скоєння терористичних актів іноземною терористичною організацією як безумовне виключення із загального правила судового імунітету іноземних терористичних організацій та держав – спонсорів тероризму, що дозволяє будь-якій потерпілій особі (зокрема, юридичній) звернутися з відповідними позовами про компенсацію збитків безпосередньо до судів США та Канади.

 

Що отримає Україна від цього статусу рф?

 

Звичайно, у зв'язку із запровадженням великої кількості санкцій ЄС, іншими провідними країнами Заходу проти рф активи державних компаній (банків), окремих російських осіб і рф уже були масово арештовані/заморожені.

Однак у зв'язку із відсутністю сьогодні дієвого механізму компенсації збитків, завданих Україні, її громадянам та бізнесу внаслідок вторгнення рф на територію України, питання віднесення росії до категорії держав-спонсорів тероризму відкриє нові можливості у вирішенні, наприклад, на підставі норм Закону про імунітет іноземних суверенів, 28 U.S.C. para 1605 (англ. – Foreign Sovereign Immunities Act, (FSIA)).

 

Ба більше, офіційне визнання росії державою – спонсором тероризму позбавить фізичних та юридичних осіб нейтральних держав можливості вести будь-яку співпрацю з росією, а також її підтримувати, що дозволить максимально заблокувати діяльність рф.

 

Хто й чому проти офіційного визнання рф терористичною державою?

Для об’єктивності варто зазначити, що юридична спільнота, окремі міжнародні організації та навіть влада США не є одностайними у визнанні рф державою – спонсором тероризму, і аргументи проти звучать так:

 1. росія має просто програти у війні проти України, а тому не варто навішувати якісь непотрібні ярлики,
 2. Це певною мірою символічний крок (з огляду на те, що рф уже і так обійшла інші держави, які визнані спонсорами тероризму, за кількістю запроваджених санкцій),
 3. Це не найефективніший чи найсильніший крок, щоб притягнути росію до відповідальності,
 4. Присвоєння такого статусу може спричинити в США масову подачу бізнесом відповідних позовів до рф і стягнення її активів (наприклад, заморожені кошти Центробанку рф), а тому Україна як держава може їх не отримати,
 5. Конгрес США може прийняти специфічне законодавство для заморожених активів Центробанку росії (замість визнання державою – спонсором тероризму), дозволивши їм стати частиною активів для стягнення на користь України, громадян України та українського бізнесу.

Також є обережна думка, що необхідно залишити «віконце» для можливостей ведення перемовин (у випадку визнання росії державою – спонсором тероризму, такі можливості будуть критично знижені).

 

Що зроблено та що потрібно зробити?

 

Як зазначалося вище, уже було направлене звернення Сенату США до державного секретаря щодо визнання рф державою-терористом на національному рівні відповідно до закону України «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну». Нагадаємо: Литва й Латвія вже ухвалили відповідні рішення.

 

Водночас питання віднесення росії до цієї категорії на міжнародному рівні потребує активної позиції Президента України, Кабінету Міністрів, Верховної Ради, Міністерства юстиції, Міністерства закордонних справ та Офісу Генерального прокурора – що ми й спостерігаємо наразі, а також постійної комунікації. 

 

Зокрема, у Верховній Раді зареєстровано проєкт закону України «Про статус держави-терориста та держави – спонсора тероризму»  (№8002 від 6 вересня 2022 року).

 

Отже, визнання росії державою – спонсором тероризму дозволить не лише блокувати її діяльність та її спільників, а й може відкрити нові можливості для України, українських громадян і бізнесу, які постраждали й зазнали втрат внаслідок військової агресії, звернутися з відповідними позовами до судів США, Великої Британії та Канади для компенсації завданих збитків.

 

Однак з іншої сторони слід зважати і на позиції проти такого визнання, що можуть ускладнити такі процеси. 

 

Для Mind.ua

Щоб першими дізнаватися про наші новини

Підписатися